Czy maski antysmogowe chronią przed koronawirusem?

Poszukując skutecznej ochrony przed koronawirusem, możemy natknąć się na maski, w których znajduje się filtr antysmogowy. Czy rzeczywiście są one tak skuteczne w tej kwestii, czy też sprawdzają się one wyłącznie w pracy, przy której narażeni jesteśmy na czynniki szkodliwe lub podczas uprawiania sportów na świeżym powietrzu?

Wielkość cząsteczki koronawirusa

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, konieczne jest zbadanie rozmiarów cząsteczki koronawirusa. SARS COV-2, o którym mowa to wirus, którego cząsteczka ma stosunkowo duże rozmiary, bo wraz z wypustkami jest to zwykle od 60 do 140 nanometrów. Choć nie jest to zatem cząsteczka widoczna gołym okiem, to jak na standardy, ma ona okazałą wielkość.

Przepuszczalność maski z filtrem antysmogowym

Dostępne na rynku maski z filtrem antysmogowym mogą mieć różną skuteczność filtracji pyłów. Najbardziej skuteczne z nich w ponad 99% wyłapują cząsteczki, których rozmiary nie przekraczają 1 mikrometra. Co to oznacza w praktyce? Otóż maska z takim filtrem wykazuje się również wysoką skutecznością w wyłapywaniu wszelkich drobnoustrojów, jak i wirusów takich jak SARS-COV2. Wystarczy tylko zakupić produkt atestowany, który podlegał badaniu wykonanemu przez Państwowy Instytut Badawczy (CIOP). Wtedy można mieć pewność, że zapewni on skuteczną ochronę przed zarażeniem się.