Smog a zdrowie?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje smogu, które uwarunkowane są miejscem i warunkami jego tworzenia. Bez względu jednak na rodzaj smogu, to co powoduje smog ma ogromny wpływ na jakość i stan naszego zdrowia, stąd też wiedza o tym, w jaki sposób można unikać lub niwelować skutki smogu, ma kluczowe znaczenie w profilaktyce.

By niwelować niebezpieczne skutki tego, co powoduje smog. Zaleca się stosowanie specjalnie zaprojektowanych masek antysmogowych, a także wszelkiego rodzaju oczyszczaczy i filtrów powietrza. Jak wskazują dostępne dane, regularne oczyszczanie powietrza, w którym żyjemy w domu czy mieszkaniu, znacząco wpływa na poprawę stanu zdrowia. Podobnie też działają specjalne maski antysmogowe, w których stosuje się specjalne filtry (są to filtry węglowe), które wykazują bardzo dużą skuteczność filtrowaniu zanieczyszczonego powietrza.

Skutki zanieczyszczenia powietrza są dziś już bardzo łatwo zauważalne i powszechnie znane, stąd też należy świadomie podejmować decyzje o zabezpieczeniu się przed oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem, czyli przed smogiem, ponieważ wiele danych wskazuje, że skutki smogu są o wiele bardziej dalekosiężna niż mogłoby się wydawać. Stała ekspozycja na zanieczyszczenia zawarte w smogu ma bardzo duży wpływ na zdrowie, zaś długa ekspozycja na tego typu czynniki prowadzi do pojawienia się różnorodnych chorób i stanów chorobowych, w tym do niewydolności oddechowej i obniżenia odporności całego organizmu.